Cokoły podłogowe. Co jest teraz w modzie?

Cokoły podłogowe stanowią rodzaj listwy przypodłogowej. Od standardowy listew są jednak nieco wyższe i występują w różnorodnych kształtach. Niemniej spełniają taką samą funkcję, gdyż mają na celu maskowanie miejsca połączenia podłogi ze ścianą i zakrywają szczelinę dylatacyjną. Często wykorzystywane są też do ukrywania nieestetycznych kabli i przewodów. Oprócz tego chronią ściany przed zabrudzeniami i - co równie ważne - spełniają funkcje dekoracyjne. Odpowiednio dobrany cokół będzie doskonałym, aczkolwiek subtelnym elementem ozdobnym w każdym domu, mieszkaniu czy biurze. Jak się zatem okazuje, cokoły podłogowe odgrywają istotną rolę w aranżacji wnętrz.

Szeroki wybór cokołów podłogowych do każdego wnętrza

Cokoły podłogowe spełniają wiele funkcji użytkowych, o których wspomnieliśmy wcześniej, jednak najczęściej wybierane są pod kątem estetyki. A pod tym względem obecne trendy w aranżacji wnętrz dają nam naprawdę wiele możliwości.

Podczas doboru cokołów należy przede wszystkim kierować się ogólnym zamysłem w zakresie wystroju danego wnętrza oraz dopasowaniem tego detalu do innych elementów wyposażenia danego pomieszczenia. Należy też unikać sytuacji, w których dojdzie do konieczności wykonania połączenia dwóch cokołów. Chociaż jest to możliwe, w praktyce to zadanie trudne do wykonania w sposób estetyczny. Dotyczy to przede wszystkim narożników ścian, gdzie wzdłuż jednak krawędzi spotykają się dwa cokoły wykonane z różnych materiałów, np. drewna i płytek. Najbezpieczniej więc dopasować rodzaj i kolor cokołów do jednej z posadzek występujących we wnętrzu. Co ważne, cokoły mogą też być dopasowane do innych elementów występujących w pomieszczeniu, np. stolarki drzwiowej.

Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie cokoły drewniane, ale nie mniej popularne okazują się też elementy wykonane z MDF. Dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorów dostępnych w palecie RAL, dlatego bez większego problemu można je dopasować do podłogi. Wyróżniają się też doskonałymi właściwościami użytkowymi, gdyż są twarde i odporne na uszkodzenia oraz preparaty chemiczne stosowane w gospodarstwie domowym.

 

 

 

 

Wróć do bloga