Jak powstają listwy przypodłogowe?

Listwa przypodłogowa to bardzo ważny element wykończenia wnętrza nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych. Listwy zabezpieczają szczeliny dylatacyjne, które powstają na styku ścian oraz podłóg, maskują nierówne brzegi podłogi oraz wszelkiego rodzaju niedociągnięcia  W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób powstają listwy przypodłogowe z MDF.

Czym jest MDF?

MDF (Medium Density Fibreboard) jest bardzo twardym, wytrzymałym materiałem, wytwarzanym w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem z przetworzonego drewna oraz substancji zapewniających spoistość. Listwy przypodłogowe wykonane z MDF są odporne na zarysowania, pęknięcia i złamania, a po pokryciu impregnatem, także na działanie wilgoci. Ponadto, dzięki gładkiej, jednolitej strukturze materiału są łatwe w czyszczeniu.

Jak wygląda proces produkcji listew przypodłogowych?

Proces produkcyjny listew przypodłogowych z MDF składa się z kilku etapów. Pierwszym jest wybór  surowca. W Stolarni 24 wykorzystujemy wysokiej jakości MDF o dużej gęstości umożliwiający produkcję listew o wysokości od 60 do 200 mm.

Kolejnym etapem jest profilowanie. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego zaplecza technicznego, jak maszyny do rozkroju płyt i frezarki CNC nadajemy listwom docelowy kształt. Frezowanie płyt MDF przy pomocy komputerowo sterowanych maszyn CNC umożliwia uzyskanie żłobień, rowków czy zagłębień o różnym kącie pochylenia. W stolarni 24 wykonujemy listwy przypodłogowe z MDF w szerokim wyborze profili.

Etap trzeci to zabezpieczanie wyciętych listew podkładem, który wnika w strukturę materiału, chroniąc go przed wchłanianiem powłoki lakierniczej. Podkład wypełnia i maskuje  niedoskonałości powierzchniowe powstałe podczas profilowania. Ostatnim etapem produkcji listew przypodłogowych z MDF jest lakierowanie powierzchniowe. Dzięki całej gamie barw z palety RAL możemy przygotować listwy w szerokim wyborze kolorów.

Czy warto kupić listwy przypodłogowe z MDF?

MDF jest materiałem tańszym niż drewno, dlatego koszt listew przypodłogowych MDF będzie o wiele niższy niż koszt listew z litego drewna. Zaletą są również właściwości, takie jak twardość, sprężystość czy odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Wróć do bloga