Kolory listew przypodłogowych. Na jaką barwę się zdecydować?

Listwy przypodłogowe spełniają wiele istotnych funkcji praktycznych: zakrywają szczeliny dylatacyjne, chronią ściany i podłogę, maskują kable i przewody itd. Przede wszystkim jednak są istotnym elementem dekoracyjnym we wnętrzu, dlatego podczas ich doboru trzeba zwrócić uwagę nie tylko wielkość, kształt czy materiał wykonania, ale również kolor, który ma bezpośredni wpływ na efekt wizualny.

Dobór listew przypodłogowych pod kątem kolorystyki

Listwy przypodłogowe nie są dodatkowym elementem wykończeniowym, lecz mogą mieć bezpośredni wpływ na aranżację wnętrza. Pod względem kolorystyki możliwości mamy sporo. Listwy są subtelnym dodatkiem, który jednocześnie stanowią dopełnienie całości. Można by rzec, że jest to przysłowiowa “wisienka na torcie” w naszej aranżacji. Mogą występować w tym samym kolorze co podłogi, stanowiąc z nią naturalne połączenie. Dobierane są również adekwatnie do stolarki drzwiowej, sztukaterii i innych elementów wykończeniowych w mieszkaniu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na nieco oryginalniejszy wariant zastosowania listew przypodłogowych, wybierając zupełnie odmienny ich kolor. Wówczas będą stanowić wyraźny akcent, który nada wnętrzu innowacyjności i wyjątkowego charakteru. Jeśli mamy ochotę na dużą dawkę ekstrawagancji, można dobrać listwy o zupełnie innej barwie niż inne elementy w pomieszczeniu.

Ciemne czy jasne listwy przypodłogowe?

Ciemne listwy przypodłogowe wyraźnie rozdzielają podłogi od ścian. Im bardziej ozdobne listwy, tym wyraźniejszy efekt. Wykorzystywane są głównie w połączeniu z ciemnymi podłogami we wnętrzach klasycznych czy orientalnych, ale z powodzeniem można je zastosować także w nowoczesnych aranżacjach. Pamiętaj jednak, że ciemne, czy nawet czarne listwy przypodłogowe będą dobrze wyglądać tylko wtedy, gdy pasują do charakteru wnętrza.

Obecnie jednak zdecydowanie bardziej popularne są jasne kolory listew przypodłogowych, które świetnie sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w modnym stylu skandynawskim, rustykalnym, minimalistycznym itp. Są chętnie wybierane, ponieważ jest to rozwiązanie uniwersalne, które sprawdzi się w niemal każdej aranżacji.

Uniwersalne białe listwy przypodłogowe

Białe listwy przypodłogowe są uniwersalne i pozwalają uzyskać dowolny efekt dekoracyjny. Można uzyskać idealną harmonię ze ścianami lub wręcz przeciwnie — zastosować je jako kontrast do ścian i podłóg, dzięki czemu będą stanowić elegancką ozdobę. Można też dopasować je do stolarki drzwiowej i okiennej. A jeśli skomponujemy z odcieniem listew kolory wszystkich tych elementów, a więc podłóg, ścian i stolarki, uzyskamy efekt optycznego powiększenia przestrzeni.

 

 

 

Wróć do bloga