Listwy podłogowe jako elementy dekoracyjne

Głównym zadaniem listew przypodłogowych jest zakrycie szczelin dylatacyjnych powstających na styku ścian i podłóg. Ten, z pozoru niewielki element wykończenia wnętrza pełni również funkcję estetyczną, a jego wysokość, kształt i kolor wpływają na postrzeganie całego pomieszczenia. Na co  zwrócić uwagę, aby właściwie dobrać listwę? Zapraszamy do artykułu.

Jak dobrać wysokość i kształt listew?

Listwy przypodłogowe powinny swoim kształtem i kolorem pasować do koncepcji wystroju pomieszczenia, w którym będą zamontowane. Są łącznikiem pomiędzy ścianą, a podłogą, dlatego całość powinna się z sobą komponować. Wysokość listew powinna być dopasowana do wysokości wnętrza – przyjmuje się, że do pomieszczeń o standardowej wysokości 2,5 – 2,8 m, najlepsze będą listwy o wysokości 6-10 cm. W wyższych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się listwy o wysokości kilkunastu cm. Stolarnia 24 oferuje szeroki wybór listew przypodłogowych z MDF o wysokości od 2 cm do nawet 20 cm. Kształt listew jest równie ważny, jak wysokość. Inne listwy wykorzystamy w nowocześnie wyposażonym mieszkaniu, a inne w stylowej kamienicy. W pierwszym przypadku dobrym wyborem będą listwy proste o płaskiej powierzchni, natomiast w drugim – wysokie, frezowane listwy ze żłobieniami i innymi zdobieniami. Nowoczesne maszyny do obróbki drewna, takie jak komputerowo sterowane frezarki CNC pozwalają na uzyskiwanie żłobień, rowków czy zagłębień. Wiele listew ma z tyłu frezowane wyżłobienie, w którym możemy ukryć kable.

O czym należy pamiętać wybierając listwy przypodłogowe?

Odpowiednio dobrane listwy podkreślają styl całego wnętrza, dodają mu charakteru i umożliwiają stworzenie harmonijnej całości. Ciekawym wyborem mogą być białe listwy przypodłogowe, które są bardzo dobrym dopełnieniem zarówno dla wnętrza w stylu prowansalskim, jak i wnętrza utrzymanego w stylu Hampton czy też inspirowanego Skandynawią. Przed zakupem warto pamiętać o tym, by nie łączyć ze sobą kilku rodzajów listew oraz by unikać połączeń listew gładkich ze żłobionymi. Takie zestawienie burzy spójność pomieszczenia, a całość wygląda nieestetycznie.

Wróć do bloga