Głowice ozdobne 

Listwy wykończeniowe do drzwi – bazy i głowice ozdobne

Dla nikogo kto zetknął się z projektowaniem wnętrz, nie jest tajemnicą, że tym, co niejednokrotnie przesądza o sukcesie lub porażce przygotowywanej aranżacji, są detale. Nawet najdrobniejsze szczegóły mogą sprawić, że to samo zestawienie elementów wyda się intrygujące lub zupełnie zwyczajne i nudne. Właściwie dopracowane drobiazgi, starannie wybrane i umieszczone we odpowiednich miejscach powodują, że wnętrze zyskuje nowe oblicze i przyciąga uwagę. Jednym z takich właśnie szczegółów, który może całkowicie odmienić sposób, w jaki postrzegamy aranżację pomieszczenia są listwy wykończeniowe do drzwi, używane jako głowica lub baza do opasek drzwiowych.

Stosowanie charakterystycznych obramowań drzwi i okien jest bardzo typowe dla klasycznego stylu angielskiego. W tradycyjnych angielskich domach z epoki wiktoriańskiej powszechnie stosowano szerokie opaski wokół otworów okiennych i drzwiowych. Najczęściej były one misternie ozdabiane kilkoma fazkami, pół lub ćwierćwałkami i prawie zawsze pomalowane na biały kolor. Z czasem stały się tak znaczące i rozpoznawalne, że nawet dziś mówiąc o stolarce drzwiowej czy okiennej w stylu angielskim, mamy na myśli nie tylko taflę podzieloną na małe, prostokątne szybki, czy niespotykany na kontynencie europejskim sposób otwierania przez uniesienie ku górze, ale przede wszystkim szerokie listwy wykończeniowe do drzwi i okien pomalowane na biało.

Co ciekawe, jednym z najistotniejszych elementów definiujących listwy wykończeniowe do drzwi i okien w stylu angielskim jest stosowanie w nich baz i główek ozdobnych. Są one bardzo podobne do detali wykorzystywanej w klasycznej architekturze do zamknięcia dolnej i górnej części pilastra. W naszej ofercie możecie Państwo znaleźć elementy pozwalające na dodatnie szyku każdemu wnętrzu przez dołączenie do listew wykończeniowych do drzwi gustownego zakończenia w postaci gotowych do doklejenia głowic.

Listwy dekoracyjne do drzwi

Listwy dekoracyjne do drzwi stanowiące bazę lub głowicę dla opaski drzwiowej są charakterystyczne nie tylko dla stylu angielskiego. Dość powszechnie tego typu rozwiązania widuje się w tradycyjnych domach francuskiej Prowansji. Architekci wnętrz próbujący odtworzyć ten klimat w projektowanych przez siebie wnętrzach utrzymanych w stylu prowansalskim szeroko czerpią z tej tradycji i wzbogacają często opaski drzwi i okien w podobne bazy i główki. W przeciwieństwie do raczej obszernych wnętrz w stylu angielskim aranżacje przywołujące motywy prowansalskie starają się raczej wytworzyć wrażenie przytulności i ograniczonej, niewielkiej przestrzeni. Inspirując się jednym bądź drugim stylem, można z powodzeniem wykorzystać oferowane przez nas głowice ozdobne do opasek drzwiowych do stworzenia własnej wizji aranżacyjnej.

Oferowane przez nas listwy dekoracyjne do drzwi w postaci głowic umieszczanych w górze łączenia z belką poprzeczną lub na dole tuż przy podłodze jako baz mogą być łatwo dołączone do znajdujących się w naszej ofercie opasek drzwiowych. Dokonując wyboru, warto pamiętać o tym, że dla uzyskania oczekiwanego efektu należy tak dobierać opaski i bazy lub głowice, by były one grubsze od listew przypodłogowych.

Sprzedawane przez nas listwy dekoracyjne do drzwi są dostępne w kilku różnych wersjach, z których każda nawiązuje do nieco innej stylistyki. Wszystkie są wykonane z wytrzymałego MDF najlepszej jakości i mogą być łatwo przytwierdzone do opasek drzwiowych. Zachęcamy do osiągnięcia zachwycającego efektu stylizacyjnego przywołującego skojarzenia ze stylem angielskim czy prowansalskim bardzo niewielkim kosztem. Głowice/bazy dekoracyjne pomogą w dodaniu aranżacyjnego smaczku i uczynią wnętrze niepowtarzalnym.

 

    Głowice ozdobne